Czym jest nadzór BHP?


Nadzór BHP jest tym czymś, co koniecznie musisz zagwarantować swojej firmie i pracownikom – czy to sam, czy to przy wykorzystaniu pewnych zewnętrznych usług. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by sprawować pełną pieczę nad kwestiami wiążącymi się z bezpieczeństwem i higieną miejsca pracy, w żadnym wypadku nie musisz zmuszać się do dokładania sobie kolejnego obowiązku. Znajdź po prostu kogoś, kto cię w tym wyręczy. W większości przypadków lepiej właśnie skorzystać z usług firm, które na co dzień zajmują się wyłącznie pełnieniem nadzoru BHP i specjalizują się dokładnie w tej dziedzinie.

Nadzór BHP powinien być pełniony przez osoby doświadczone i wykwalifikowane w tym temacie. To chyba dość oczywiste. Oczywiście zdarzą się w tym świecie i tacy pracodawcy, którzy dojdą do wniosku, że nie muszą korzystać pod tym względem z żadnej zewnętrznej pomocy i postanowią wszystkim samodzielnie się zająć, ale będą to raczej wyłącznie wyjątki potwierdzające regułę. Ty raczej nie powinieneś być takim wyjątkiem. Co nie znaczy, że sprawy związane z BHP możesz sobie totalnie zbagatelizować i ograniczyć się wyłącznie do zainwestowania we współpracę z firmą zajmująca się nadzorem BHP. Nadzór BHP to jedno, ale równie ważne jest to, abyś sam był osobą przynajmniej częściowo przeszkoloną. Pamiętaj, że to ty jesteś przykładem dla swoich pracowników. Tak jak dzieci naśladują rodziców, tak zatrudnione przez ciebie osoby będą starały się odwzorowywać twoje postępowanie. Musisz więc dawać im ten dobry przykład, a w tym celu musisz wiedzieć, jak masz postępować w zależności od okoliczności. Nikt inny tego za ciebie nie zrobi. To właśnie na pracodawców spada przecież ta największa odpowiedzialność za sposób działania całej firmy.

Zamiast się tym jednak załamywać, po prostu sam regularnie bierz udział w różnorodnych szkoleniach BHP i przy okazji od razu wysyłaj na nie pracowników. Wszyscy możecie korzystać z nich w tym samym czasie. Będzie to dodatkowa okazja do tego, by zbliżyć się do osób, które na co dzień zatrudniasz.

Nadzór BHP: bhp-prometeo.pl